Κυριακή , 15 Δεκέμβριος 2019

Ολυμπιακός- Α.Ο. Ξάνθη: 3-1

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε την ομάδα της Ξάνθης στα πλαίσια της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος. Στην πρώτη αγωνιστική, στην έδρα της Ξάνθης το αποτέλεσμα ήρθε 0-0 και οι ερυθρόλευκοι ήθελαν όσο τίποτα άλλο να διεκδικήσουν την πρόκριση εντός έδρας.

Α’ Ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός πίεζε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα δεχόμενος παράλληλα κάποιες φορές πίεση από την ομάδα της Ξάνθης. Οι ερυθρόλευκοι στο 11’ με τον Ελαμπντελαουί αλλά και στο 15΄με τον Μασούρα δημιούργησαν δύο εξαιρετικές φάσεις και στο 29’ έκαναν το 1-0 με τον Podence. Με πολύ καλή πάσα του Νάτχο, ο Πορτογάλος έκανε με το δεξί ψύχραιμο πλασέ και σκόραρε στα δίχτυα της αντίπαλης ομάδας.

Στο 44’ ακολούθησε μια ακόμα χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με ένα γυριστό σουτ του Χασάν, το οποίο ωστόσο απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς με αποτέλεσμα να μην αλλάξει περαιτέρω το σκορ για το Α’ Ημίχρονο.

Στα 45’ του αγώνα ακολούθησε ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων. H φάση ξεκίνησε από ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Ποντένσε που δεν δόθηκε φάουλ, ο Τοροσίδης απώθησε από πίσω τον Ντζουρίτσκοβιτς, ενώ οι Μπαξεβανίδης και Φορτούνης είχαν μεταξύ τους αψιμαχία. Ο Νάτχο, ο Γκιλιέρμε και ο Κασάδο απέκτησαν από μια κίτρινη κάρτα ο καθένας.

Β’ Ημίχρονο

Στο 48′ ο Ολυμπιακός βρέθηκε κοντά στο 2-0 με τον Νάτχο Νάτχο να πλασάρει με το δεξί από γύρισμα του Φορτούνη, το οποίο απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς. όμως στο 52’ γίνεται το 2-0! Ο Τοροσίδης γύρισε τη μπάλα από τα δεξιά, ο Φορτούνης την άφησε για τον Χασάν, ο Αιγύπτιος έπαιξε το 1-2 με τον Τρικαλινό, σούταρε, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Λισγάρα και την έστειλε στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε δύο αλλαγές μαζί. Στη θέση του Γκιλιέρμε μπήκε ο Μπουχαλάκης ενώ στη θέση του Φορτούνη μπήκε ο Χριστοδουλόπουλος.

Στο 62’ με πλασέ ο Podence έκανε το 3-0 και αποθεώθηκε από τους φιλάθλους!

Η τρίτη αλλαγή του Μάρτινς έγινε στο 64′ με τον Soldano να παίρνει τη θέση του Podence. Αξίζει να σημειωθεί το έντονο χειροκρότημα στον Πορτογάλο μετά από τα δύο τέρματα απέναντι στην Ξάνθη.

Στο 75’  η Ξάνθη με εκτέλεση πέναλτι του Μπρίτο έκανε το 3-1. Η παράβαση δόθηκε για χέρι του Τσιμίκα, αλλά ήταν τραβηγμένη απόφαση, γιατί είχε γυρισμένη πλάτη και δεν είχε ανοίξει τα χέρια του. Εντούτοις, ο Τζοβάρας υπέδειξε την εσχάτη των ποινών και 3-1.

Για καθυστερήσεις δόθηκαν 3 λεπτά. Στο διάστημα εκείνο ο Ολυμπιακός είχε μια καλή ευκαιρία με Μασούρα χωρίς ωστόσο να έχει αποτέλεσμα.

Τελικό αποτέλεσμα του αγώνα: 3-1 και πρόκριση του Ολυμπιακού στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.